Preskočite na glavni sadržaj
HR
Vijesti

HAKOM na trećem ovogodišnjem sastanku kontaktne skupine BEREC-a

VIJEST
 
Glavni cilj sastanka je priprema 28. redovite plenarne sjednice BEREC-a, koja će se održati od 6. do 7. listopada 2016., u Vilniusu, u Litvi.  
 
ZAGREB, 16. rujna 2016. – U Limassolu, Cipar, se 15. i 16. rujna održava treći ovogodišnji sastanak kontaktne skupine europskog regulatornog tijela za elektroničke komunikacije BEREC-a (Body of European Regulators for Electronic Communications), u organizaciji ciparskog regulatornog tijela OCECPR (Office of electronic communications & postal regulations). Cilj sastanka je priprema 28. redovite plenarne sjednice BEREC-a, koja će se održati od 6. do 7. listopada 2016., u Vilniusu, u Litvi.
 
Na sastanku kontaktne skupine raspravljalo se o Prijedlogu godišnjeg programa rada BEREC-a za 2017., za koji je planirano provođenje javne rasprave te o dokumentima koji predstavljaju izvješća BEREC-a o pojedinim aspektima tržišta elektroničkih komunikacija pripremljenim kao rezultat periodičkih prikupljanja podataka, primjerice o regulatornom računovodstvu u 2016. i o međunarodnim roaming ˝benchmark˝ podacima. Također, raspravljano je o  dokumentima koji se odnose na tematiku mreža novih generacija - NGN (Next Generation Networks).
 
Posebna rasprava, iako načelna, bila je posvećena dokumentima Europske komisije objavljenim 14. rujna 2016., koji se odnose na prijedlog revizije regulatornog okvira. Riječ je o dokumentima koji su dio prijedloga Komisije o uspostavi novog regulatornog okvira u području elektroničkih komunikacija, a koji uključuju Prijedlog direktive o elektroničkim komunikacijama, Prijedlog uredbe o BEREC-u i Prijedlog uredbe o promicanju interneta u lokalnim zajednicama. Uz navedene dokumente Komisija je također predstavila i svoja dva akcijska plana „Gigabit Society“ i „5G Action Plan“. Cilj Komisije je dovršetak redovnog zakonodavnog postupka vezano uz donošenje novog regulatornog okvira do kraja 2017., kako bi se isti počeo primjenjivati već sredinom 2019. U sljedećem razdoblju, plan BEREC-a je pripremiti detaljnu analizu navedenih dokumenata.
 
Iako je za sljedeću plenarnu sjednicu prvotno bilo planirano donošenje mišljenja BEREC-a na prijedloge dokumenata Komisije vezano uz roaming, nedavnim povlačenjem navedenih prijedloga od strane Komisije 9. rujna 2016., BEREC-ova obveza je odgođena do zaprimanja novih prijedloga, koji se očekuju u kratkom roku.         
 
Na sastanku kontaktne skupine Hrvatsku regulatornu agenciju za mrežne djelatnosti (HAKOM) predstavlja pomoćnik ravnatelja Marko Čavlović, dipl. oec., i tajnica Vijeća HAKOM-a, Natalija Boltužić, mag. iur.
 
 Više informacija može se pronaći na poveznici http://berec.europa.eu/eng/events/berec_events_2016/115-3rd-contact-network-meeting-for-2016-in-limassol
 
                                                                                              # # #
 
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:
 
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)
Ulica Roberta Frangeša Mihanovića 9
10110 Zagreb
Tel. + 385 (0)1 700 70 07
Fax. + 385 (0)1 700 70 70
 
Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: http://www.hakom.hr
Za postavljanje pitanja potrebna je registracija.
 
 
O HAKOM-u:
 
HAKOM (www.hakom.hr) - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.