Hitne službe
Jedinstveni broj za hitne službe koji se koristi u Republici Hrvatskoj je 112, a dostupan je iz svih javnih telefonskih mreža bez naknade. Broj 112 uspostavljen je Odlukom Vijeća europskih zajednica iz 1991. godine. Osnovna zadaća mu je prijem svih hitnih poziva na broj 112, jedinstveni europski broj za hitne službe putem kojeg građani i turisti mogu zatražiti intervenciju bilo koje hitne službe, bez obzira u kojoj se članici Europske unije nalaze.
Osim navedenog broja hitne službe u uporabi su i pozivni brojevi hitnih službi u skladu s postojećim Planom numeriranja i to:
192 - policija
193 - vatrogasci
194 - hitna pomoć
195 - spašavanje na moru
1987 - Hrvatski autoklub
Svi brojevi hitnih službi dostupni su s bilo kojega telefonskog uređaja, uključujući i sve javne telefonske govornice.
- Uputa za definiranje URN-a (Uniform Resource Name) za područje RH za potrebe komunikacije prema hitnim službama kod korištenja VoLTE tehnologije193 - vatrogasci
194 - hitna pomoć
195 - spašavanje na moru
1987 - Hrvatski autoklub
Svi brojevi hitnih službi dostupni su s bilo kojega telefonskog uređaja, uključujući i sve javne telefonske govornice.
- Odluka kojom se utvrđuju mjerila pouzdanosti podataka o lokaciji pozivatelja na jedinstveni europski broj za hitne službe 112 i druge pozivne brojeve hitnih služba u RH
- Nacionalni plan nadogradnje PSAP sustava hitnih služba na tehnologiju s komutacijom paketa
Države članice imaju obvezu sastaviti nacionalni plan nadogradnje PSAP sustava kako bi bio sposoban za primanje, javljanje na i obradu komunikacije prema hitnim službama pomoću tehnologije s komutacijom paketa, koji uključuje datum očekivanog uvođenja glasovne ili tekstualne komunikacije ili videokomunikacije prema hitnim službama pomoću navedene tehnologije, datum do kojeg će PSAP-ovi biti spremni za zaprimanje takve komunikacije prema hitnim službama, kao i obvezu dostavljati Europskoj komisiji ažurirane informacija o provedbi međuetapa plana nadogradnje, sukladno Delegiranoj uredbi komisije (EU) 2023/444 od 16. prosinca 2022. o dopuni Direktive (EU) 2018/1972 Europskog parlamenta i Vijeća mjerama potrebnim za osiguravanje učinkovitog pristupa hitnim službama putem komunikacije prema hitnim službama na jedinstveni europski broj za hitne slučajeve 112 (dalje: Delegirana uredba)
Pravilnikom o jedinstvenom europskom broju za hitne službe 112 i drugim pozivnim brojevima hitnih služba (NN 95/23, dalje: Pravilnik) koji je stupio na snagu 16. kolovoza 2023., HAKOM je određen nadležnim nacionalnim tijelom za dostavu prethodno navedenih podataka Europskoj komisiji te je istim propisana i obveza nadležnog tijela za broj 112 i nadležnih tijela za hitne službe dostavljati HAKOM-u sve potrebne podatke u svrhu izvješćivanja Europske komisije.
U cilju ispunjavanja navedene obveze iz Pravilnika, kako bi se osiguralo pravovremeno praćenje provedbe planove nadogradnje PSAP sustava svih nadležnih tijela hitnih služba, nadležna tijela hitnih služba dostavljat će HAKOM-u sljedeće podatke o statusu postupka nadogradnje u naznačenim etapama i to kako slijedi;
- provedenom usuglašavanju tehničkog rješenja s operatorima, po usuglašavanju
- pokrenutim postupcima nabave tehničkog rješenja, po pokretanju
- postupcima instaliranja opreme/tehničkog rješenja, po započinjanju
- provedenim postupcima testiranja tehničkog rješenja, po završenom testiranju
- implementaciji tehničkog rješenja, po puštanju u produkciju
- eventualnim problemima interoperabilnosti i neprekinutosti pri pružanju elektroničkih komunikacijskih usluga koje se upotrebljavaju za pristup hitnim službama, po saznanju.