Preskočite na glavni sadržaj
Vijesti

HAKOM na četvrtom ovogodišnjem sastanku kontaktne skupine BEREC-a

VIJEST

Glavni cilj sastanka je priprema 41. redovite plenarne sjednice BEREC-a, koja će se održati 5. i 6. prosinca 2019. na Malti.

 
ZAGREB, 15. studenoga 2019. – U Den Haagu, Nizozemska, se 14. i 15. studenoga održava četvrti ovogodišnji sastanak kontaktne skupine europskog regulatornog tijela za elektroničke komunikacije BEREC-a (Body of European Regulators for Electronic Communications), u organizaciji nizozemskog regulatora, Authority for Consumers and Markets (ACM). Cilj sastanka je priprema 41. redovite plenarne sjednice BEREC-a, koja će se održati 5. i 6. prosinca 2019., na Malti, kao i glavne skupštine Independent Regulators Group (IRG).

S obzirom kako je riječ o posljednjem ovogodišnjem sastanku kontaktne skupine BEREC-a, raspravljalo se o planu rada BEREC-a za sljedeću godinu, kao i o značajnom broju dokumenata koji se donose kao rezultat rada BEREC-a u tekućoj godini. Tako je raspravljano o prijedlogu Godišnjeg programa rada BEREC-a za 2020. te aktivnostima i dokumentima koje su planirani unutar pojedinih radnih grupa BEREC-a, kao i o nacrtu Godišnjeg programa za 2021. Ujedno je raspravljano o novoj strategiji BEREC-a koju je potrebno donijeti obzirom na istek razdoblja koje je obuhvaćeno trenutno važećom strategijom BEREC-a  (2018-2020).

Također, raspravljano je o nizu izvješća koja su pripremljena u okviru pojedinih radnih grupa, kao što su:
  • Izvješće o usklađenom prikupljanju podataka od strane ovlaštenih tijela i OTT-a
  • Izvješće o cijenama terminacije poziva na europskoj razini
  • Izvješće o transparentnosti i usporedivosti međunarodnih roaming tarifa
  • Izvješće o regulatornom računovodstvu,

kao i o dokumentima koja se planiraju uputiti na javnu raspravu:
  • Izvješće o najboljoj praksi država članica vezano uz definiranje adekvatne usluge širokopojasnog pristupa internetu
  • Izvješće o utjecaju 5G-a na regulaciju i uloga regulacije u omogućavanju 5G ekosustava
  • Smjernice o načinu procjene učinkovitosti sustava za rano upozoravanje i upravljanje u kriznim situacijama

Na plenarnoj sjednici planirano je donošenje Smjernica za obrazac za obavješćivanje za opće ovlaštenje za elektroničke komunikacije i Smjernica o minimalnim kriterijima za standardnu ponudu, koje su također bile predmet rasprave kontaktne skupine.

Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:

Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)

Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: www.hakom.hr

O Hakom-u

HAKOM - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.