Preskočite na glavni sadržaj
HR
Vijesti

Izabrani projekti programa razvoja širokopojasnosti u Hrvatskoj

PRIOPĆENJE ZA MEDIJE
  
Tijekom proteklih šest mjeseci građani i tvrtke su imali priliku dostaviti svoje prijedloge i ideje za softverske aplikacije i usluge koje povećavaju kvalitetu života i podupiru rast gospodarstva na područjima od posebne državne skrbi, brdsko-planinskim područjima i otocima. Program se pokreće s 23 inicijalno izabrana projekta.
 
ZAGREB, 15. lipnja 2012. – Tijekom proteklih mjeseci povjerenstvo za odabir projekata na čelu s Hrvatskom agencijom za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM) je radilo na evaluaciji pristiglih sadržaja na javni poziv za dostavu prijedloga i ideja softverskih aplikacija i usluga namijenjenih povećavaju kvalitetu života i potpori rasta gospodarstva na područjima od posebne državne skrbi, brdsko-planinskim područjima i otocima. Pristigle ideje su se svrstale prema skupinama i područjima u skladu s definicijom javnog poziva, a bodovale su se sukladno predviđenim kriterijima. Ideje koje su funkcionalno ili koncepcijski bile iste ili vrlo slične povjerenstvo je svrstalo pod jednu ideju te će HAKOM sve predlagatelje pozvati na sastanak, a u svrhu definiranja tehničkog djela natječajne dokumentacije. Ideje koje nisu prošle kvalifikaciju nisu zadovoljile jedan ili više od četiri osnovna zahtjeva, tj. nisu obuhvatile korisnike s ciljanih područja, zahtijevale su izmjenu pravne regulative, mijenjale su već postojeće ili slično rješenje s kojim su korisnici zadovoljni, odnosno uopće se nije radilo o softverskoj aplikaciji ili usluzi.
 
HAKOM će predlagatelje ideja za razvoj u prvoj fazi pozivati na zajedničku izradu tehničkog dijela natječajne dokumentacije počevši već od mjeseca lipnja te nadalje kroz godinu. Natječaji će izlaziti pojedinačno po završetku izrade natječajne dokumentacije te će se po provedenom postupku javnog natječaja krenuti u realizaciju odabranih ideja i usluga. Sljedeće faze projekta realizirat će se u ovisnosti o financijskom budžetu kojim će HAKOM raspolagati tijekom godine, a o čemu će se predlagatelji odabranih ideja pravovremeno obavijestiti.
 
U sklopu kategorije e-zdravstva kvalificirala su se četiri projekta: „KiDnect“, prilagođavanje sadržaja portala www.zdravlje.hr slijepim osobama, projekt informatizacije patronažnih sestara u Republici Hrvatskoj i projekt uspostave sustava za teleradiologiju. U kategoriji uzbunjivanja izabrala su se dva projekta: sustav za uzbunjivanje vatrogasaca i prateći sustav za praćenje vatrogasnih vozila na intervencijama. Razvoj elektroničke trgovine i kupovine osigurat će ukupno četiri projekta: „e-tržnica“, „Food Finder / Burza roba / krumpiraaa“, sustav elektroničkog otkupa ribe (e-riba) te internetska trgovina Ehvar.com.
 
Kategorija e-obrazovanja ima pojedinačno najviše projekata – njih šest. Riječ je o projektima „Lektire na dlanu“, „Čemu služi škola / moje buduće zanimanje / webinari iz računalne sigurnosti za učenike osnovnih i srednjih škola“, „online eduKnjižara“, razvoju offline školovanja u obrazovnim institucijama „e-learning connect“, izradi ECDL online tečajeva (2007 i novija inačica) te edukaciji nastavnika u školama i ostalim ustanovama od posebnog interesa za osnove informatičke i digitalne pismenosti.
 
U kategoriji poljoprivrede sudjeluju dvije aplikacije – sustav za izračun isplativosti uzgoja biljnih kultura i „Plodored“. U kategoriji održavanja, rada na daljinu i ostalih vrsta programa također su se kvalificirala dva projekta: „Građani komunalci / Komunalni informator“ (rješenje za prijavu komunalnih nepravilnosti i praćenje sanacije) i „Total Expo“ (virtualni velesajam).
 
Preostale tri aplikacije nalaze se u kategoriji turizma i uključuju projekte web portala za mala turistička gospodarstva „CroTurist“ (s pratećom mobilnom aplikacijom, burzom turističkih usluga i turističkim prepaid karticama za regiju), softversko rješenje za unaprjeđenje turizma (javni portal za vođenje rezervacije privatnih i malih iznajmljivača „Apartmani.net“) te sustav rezervacije i naručivanja mjesta i kapaciteta za turističke i sportske sadržaje (univerzalni booking).
 
Zbog dodatnih provjera mogućnosti izvođenja nekih projekata ideje iz kategorija e-vlade i konzultantskih usluga objavit će se naknadno.
 
Puna lista sa svim projektima u sklopu javnog poziva i dodatnim informacijama dostupna je putem HAKOM-ovih internetskih stranica na adresi: https://www.hakom.hr/UserDocsImages/2012/Dokumenti/Konacna_Lista.pdf
 
                                                                                                        
                                                                                                          # # #
 
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:
 
Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM)
Jurišićeva 13
10000 Zagreb
Tel. + 385 (0)1 489 6000
Fax. + 385 (0)1 4920 227
 
Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: www.hakom.hr ili putem službene HAKOM-ove Facebook grupe na adresi: www.facebook.com/HAKOM.
Za postavljanje pitanja potrebna je registracija (za web stranice) ili valjani Facebook račun.
 
 
HAKOM (www.hakom.hr) - Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištu elektroničkih komunikacija i poštanskih usluga. Agencija štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora raznolikih komunikacijskih i poštanskih usluga po prihvatljivim cijenama, definira održive konkurentne uvjete operatorima i davateljima usluga uz pravedne uvjete za povrat investicija te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kvaliteti života u RH upotrebom modernih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija i poštanskih usluga, podržavanje rasta investicija i inovacija u tržište elektroničkih komunikacija i poštanskih usluga, osiguravanje učinkovitog korištenja ograničenih resursa, ubrzanje rasta širokopojasnih proizvoda i usluga, osiguravanje pristupačne ponude komunikacijskih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, definiranje i implementiranje učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih kompetencija reguliranja tržišta.