Predsjednički izbori i provedba DSA
Zagreb, 13. prosinca 2024. - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) imenovana je koordinatorom za digitalne usluge u Republici Hrvatskoj i jedna od zadaća u provedbi EU-ove Uredbe o digitalnim uslugama je pomoći svim relevantnim dionicima za provedbu izbora u prijavi i uklanjanju nedopuštenog sadržaja na vrlo velikim online platformama i tražilicama, kao i osigurati da platforme i tražilice raspolažu sa službenim podacima vezanima uz predsjedničke izbore.
Uloga HAKOM-a tijekom predsjedničkih izbora 2024. godine
Od veljače ove godine, u Republici Hrvatskoj, kao i u cijeloj Europskoj uniji, na snazi je Uredba o jedinstvenom tržištu digitalnih usluga (Akt o digitalnim uslugama, DSA). Jedan od ciljeva DSA-a je suzbijanje stvarnih i predvidivih negativnih učinaka na građanski diskurs i izborne procese, kroz otklanjanje sistemskih rizika koje mogu predstavljati vrlo velike internetske platforme.
Priprema za predsjedničke izbore
U kontekstu predstojećih predsjedničkih izbora koji će se održati 29. prosinca 2024., HAKOM je, u svojstvu koordinatora za digitalne usluge Republike Hrvatske, u suradnji s Europskom komisijom početkom studenog organizirao Okrugli stol na temu zaštite integriteta izbornog procesa. Na ovom događaju, uz HAKOM i Europsku komisiju, sudjelovali su predstavnici najvećih digitalnih platformi (Google, YouTube, Meta, TikTok i X), Državno izborno povjerenstvo (DIP) te organizacije civilnog društva (GONG i Faktograf) koje svojim radom doprinose očuvanju transparentnosti izbornog procesa i provjeri činjenica.
Okrugli stol omogućio je raspravu o potencijalnim izazovima i rizicima tijekom izbora, s naglaskom na razmjenu relevantnih informacija o izbornom procesu i demonstraciju alata koje platforme osiguravaju za prijavu sadržaja i zaštitu integriteta izbora. Dodatno, s ciljem brze reakcije u slučaju potrebe, HAKOM je među dionicima uspostavio posebne kanale komunikacije za prijavu uočenih nepravilnosti.
Državno izborno povjerenstvo (DIP) kao ključna institucija koja je odgovorna za organizaciju, provedbu i nadzor izbornog procesa, osiguravajući zakonitost, transparentnost i pravilnost izbora u Republici Hrvatskoj, objavilo je 11. prosinca listu kandidata za predsjednika RH https://www.izbori.hr/site/ te informaciju priopćilo Europskoj komisiji i platformama.
Nadalje, po objavi liste, HAKOM se obratio kandidatima i upoznao ih s mogućnošću dodatne zaštite svojih korisničkih računa na društvenim mrežama od potencijalnih zlouporaba, manipulacija i dezinformacija. Korisničkim računima kandidata platforme će posvetiti povećanu pažnju.
Više informacija vezanih uz same izbore te aktivnosti uključenih dionika može se naći na sljedećim poveznicama:
https://www.izbori.hr/site/
https://gong.hr/
https://faktograf.hr/
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)
- Ulica Roberta Frangeša-Mihanovića 9
- 10110 Zagreb
- Tel: +385(0)1 700 70 07
- Faks: +385(0)1 700 70 70
Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: www.hakom.hr
O Hakom-u
HAKOM - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.