Predstavljanje projekta: Svi vlakovi u gradsko-prigradskom prometu dobit će komunikacijske ploče
ZAGREB, 6. prosinca 2024. - HŽ Infrastruktura u suradnji s Hrvatskom regulatornom agencijom za mrežne djelatnosti (HAKOM), HŽ Putničkim prijevozom, Edukacijsko-rehabilitacijskim fakultetom (ERF) i Fakultetom elektrotehnike i računarstva (FER) Sveučilišta u Zagrebu predstavila je ovog petka, 6. prosinca, komunikacijske ploče na Zagreb Glavnom kolodvoru, na prvom peronu uz kolodvorsku zgradu.
Komunikacijske ploče su vizualni alati osmišljeni za učinkovitiju komunikaciju između putnika i osoblja, prilagođeni za osobe s invaliditetom, osobe s intelektualnim i motoričkim teškoćama, za osobe s poremećajima iz autističnog spektra te za sve one koji otežano komuniciraju putem govora. Ovaj projekt predstavlja važan iskorak prema inkluzivnom željezničkom prijevozu, olakšavajući putovanje osobama sa složenim komunikacijskim potrebama.
Projekt Pristupačnost 2024. predstavila je prof. dr. sc. Željka Car sa Fakulteta elektrotehnike i računarstva, prof. dr. sc. Jasmina Ivšac Pavliša sa Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta, Eva Pavić, članica Upravnog odbora Udruge za autizam ASK te Kristijan Solina ispred Sektora željezničkih usluga HAKOM-a. Ispred HŽ Infrastrukture član Uprave Subhi Tawfiq, a ispred HŽ putničkog prijevoza predsjednik Uprave Željko Ukić govorili su o ulozi prijevoznika i operatera u provedbi projekta i daljnjim koracima za uspostavu što bolje komunikacije između putnika i osoblja.
Zagreb Glavni kolodvor prvi je željeznički kolodvor u Hrvatskoj s postavljenim komunikacijskim pločama, a ovom prilikom HŽ putnički prijevoz je predstavio i prvi vlak s komunikacijskom pločom, od ukupno njih 24, koliko će ih ukupno biti opremljeno. Važno je naglasiti kako su komunikacijske ploče postale važan alat u omogućavanju jasne i jednostavne komunikacije svima s teškoćama u komunikaciji. Osim što će olakšati snalaženje na željezničkim kolodvorima i u vlakovima, ploče imaju i dodatni cilj — širiti svijest o važnosti pristupačnosti i univerzalnog dizajna u javnim prostorima.
-Ovom inicijativom željeznički putnički promet u Hrvatskoj bit će jedan korak bliže inkluzivnom društvu u kojem se svi putnici, bez obzira na njihove individualne potrebe, mogu ravnopravno koristiti javnim prijevozom. Kroz program Pristupačnost u HAKOM-u već dulje vrijeme pokušavamo rješavati uočene izazove na tržištima elektroničkih komunikacija, pošte i željeznice te dijeliti stečeno znanje o temi osoba s invaliditetom. Program je izuzetno važan HAKOM-u kao regulatoru, koje brine o svim korisnicima usluga, posebno o onim najranjivijim skupinama društva, i trenutačno je najdugovječnija neprekinuta projektna suradnja HAKOM-a sa znanstvenom zajednicom, posebice s Fakultetom elektrotehnike i računarstva. - izjavio je ovom prigodom Kristijan Solina.
Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)
- Ulica Roberta Frangeša-Mihanovića 9
- 10110 Zagreb
- Tel: +385(0)1 700 70 07
- Faks: +385(0)1 700 70 70
Novinarski upiti postavljaju se na službenoj web stranici HAKOM-a na adresi: www.hakom.hr
O Hakom-u
HAKOM - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – osigurava pretpostavke za ravnopravno tržišno natjecanje, stabilan rast i prostor za inovacije na tržištima elektroničkih komunikacija te poštanskih i željezničkih usluga. HAKOM štiti interese korisnika i osigurava mogućnost izbora usluga po prihvatljivim cijenama, određuje održive konkurentne uvjete operatorima, davateljima poštanskih usluga i željezničkim prijevoznicima uz pravedne uvjete za povrat ulaganja te pruža podršku ekonomskom rastu, javnim uslugama i kakvoći života u RH primjenom suvremenih tehnologija. Strateški ciljevi HAKOM-a su unaprjeđenje regulacije tržišta elektroničkih komunikacija te željezničkih i poštanskih usluga, podržavanje rasta ulaganja i inovacija u tržišta, učinkovita uporaba ograničenih resursa, ubrzani rast širokopojasnih usluga, velika ponude komunikacijskih, željezničkih i poštanskih usluga, zaštita i informiranje korisnika, izgradnja učinkovitog i sveobuhvatnog informacijskog sustava, određivanje i ugradnja učinkovitih procesa te stjecanje multidisciplinarnih stručnosti i znanja u području reguliranja tržišta.