Preskočite na glavni sadržaj
EN
News

Obilježen Dan sigurnijeg interneta

VIJEST

HAKOM se i ove godine aktivno priključio obilježavanju kroz sudjelovanje u programima Centra za sigurniji internet i udruge Suradnici u učenju. 

 
ZAGREB, 10. veljače 2021. - Dan sigurnijeg interneta, koji se svake godine organizira drugog utorka u veljači, HAKOM je i ove godine obilježio sudjelujući u dva organizacijska programa, u čije se aktivnosti uključilo preko 900 hrvatskih škola, institucija i ustanova. Virtualna događanja bila su usmjerena na sigurnost najranjivijih skupina društva, djece i mladih, a posebni edukativni programi bili su organizirani i za one koji o njima skrbe, roditelje, učitelje, nastavnike i odgajatelje. Uoči obilježavanja Dana sigurnijeg interneta, u ponedjeljak, 8. veljače, HAKOM-ovi su stručnjaci u sklopu građanskog odgoja, za učitelje i profesore održali izlaganje na temu „Svijet elektroničkih komunikacija i kako se zaštititi u njemu“.

U sklopu programa Centra za sigurniji internet održan je ZOOM webinar za djecu i mlade pod nazivom „Gdje si ti u digitalnoj džungli?“, na kojemu su sudjelovali poznati Youtuberi, koji su govorili o svojim iskustvima na internetu i odgovarali na pitanja koja su postavljali djeca i mladi. Također, održan je i webinar za stručnjake, na temu „Jačanja kapaciteta stručnjaka za rad u digitalnom okruženju”. Zanimanje djece je i ove godine izazvao online kviz, a najuspješniji su osvojili i vrijedne nagrade. Pripremljeni su i edukativni materijali koji se mogu preuzeti na poveznici.

S udrugom Suradnici u učenju HAKOM se uključio u konferenciju ˝Potraga za boljim internetom˝, u sklopu koje je održano izlaganje na temu ˝Kako se zaštititi u svijetu elektroničkih komunikacija˝. Kroz program i aktivnosti cjelodnevne videokonferencije, učenici su mogli doznati kako postati internet genijalac, pomagali su dabrici Darki u otkrivanju digitalnog svijeta, ušli u svijet eTwinning projekata i saznali kako pozitivno i poticajno komunicirati i surađivati u virtualnom okružju. Dan sigurnijeg interneta obilježen je i pravom potragom za boljim internetom – interaktivnom igrom u kojoj su sudjelovali učenici i učitelji koji su tražili i kritički procjenjivati informacije na internetu, rješavali zagonetke i mozgalice, otkrivali tajne šifre i razotkrivali lažne vijesti, a najbolji su i nagrađeni prigodnim poklonima. Jedan od zadataka potrage bilo je i traženje HAKOM-ove brošure pod naslovom „Kako se zaštititi u svijetu interneta i mobilnih telefona“. Ova brošura, koja će se u narednim danima tradicionalno razdijeliti djeci i njihovim roditeljima posredstvom škola, sadrži praktične i korisne savjete o opasnostima i sigurnosti na internetu, zaštiti privatnosti i osobnih podataka, načinu ponašanja i odgovornoj uporabi društvenih mreža. Brošura je dio HAKOM-ovog programa informiranja djece i roditelja koji se od 2016. provodi suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja.

For additional information please contact:

Croatian Regulatory Authority for Network Industries (HAKOM)

  • Roberta Frangeša-Mihanovića 9 Street
  • 10110 Zagreb, Croatia
  • Tel. + 385 (0) 1 700 70 07
  • Fax + 385 (0)1 700 70 70

Media inquiries can be submitted online using HAKOM’s official website: www.hakom.hr

About Hakom

HAKOM - Croatian Regulatory Authority for Network Industries – ensures preconditions for a fair market competition, stable growth and environment for innovations in the electronic communications and postal services market. HAKOM protects users’ interests and the possibility of choice among various communications and postal services at affordable prices, defines sustainable competitive conditions for operators and service providers under fair conditions for return on investment, and provides support to economic growth, public services and the quality of life in the Republic of Croatia by using modern technologies. HAKOM’ strategic goals are: to promote regulation of the electronic communications and postal services market, to support growth of investments and innovations in the electronic communications and postal services market, to provide efficient use of limited resources, to accelerate the growth of broadband products and services, to provide affordable offers of communications and postal services, to provide protection and informing of users, to build an efficient and comprehensive information system, to define and implement efficient processes, and to acquire multi-disciplinary expertise in market regulation.